Discovery LHD 8-32X56SFIR FFP-Z MOA Zero Stop First Focal Plane Rifle Scope 34mm
100% of buyers enjoyed this product! 18 orders
List price:
Price:
You save:
(%)
List price:
Price:
You save:
6-20 business days (Expect US customs delays)
Total Price:
Quantity:
View cart
  • 100% Money Back Guarantee
  • 100% Secure Payments
Product Details
Product Details
Model Name LHD 8-32X50
Magnification 8-32X
Focal Plane FFP(First)
Obj.Size 56MM
Tube Diameter 34MM
Iluminated Red, 6 Brightness Settings
Length 14.9in(378mm)
Weight 35.6 oz(1010g)
Click Value 0.25 MOA
Zero Stop and Zero Reset ZERO-STOP
Elevation Adj. Range 122 MOA
Windage Adj. Range 60 MOA
FOV 15.2FT(4.7m)-3.8FT(1.2m)/100YDS
Exit Pupil 6.6-1.7MM
Eye Relief 3.5 in(9.0cm)-3.4 in(8.6cm)